GDY SKÓRA WOŁA PIĆ

Salon Kosmetyczny VENUS Płock 1413578 Różne czynniki mogą powodować czasowe lub długotrwałe przesuszenie skóry i naskórka. Powodem może być niewłaściwa pielęgnacja, czynniki zewnętrzne, mała podaż wody, lub słabe wiązanie wilgoci.

Nawilżanie od wewnątrz

Organizm traci wilgoć w skutek wydalania wody z moczem, wydychania i pocenia. Poziom nawodnienia musi być więc stale i systematycznie uzupełniany, bez względu na porę roku. Naturalnie latem zapotrzebowanie na płyny jest większe, ale zimowe miesiące również nie powinny zwalniać z tego obowiązku. Nawilżanie skóry następuje bowiem przede wszystkim od wewnątrz. Najlepszym kosmetykiem nawilżającym jest butelka wody, najlepiej z sokiem z cytryny, popijana małymi łykami przez cały dzień.

Zatrzymać wodę w skórze

Kiedy podaż wody jest zapewniona warto zadbać, żeby ten wartościowy składnik nie odparował zbyt szybko. I tu pojawia się zadanie dla kosmetyków, które powinny wiązać wilgoć i zatrzymywać wodę w naskórku. Kremy zawierają wodę w swym składzie, ale nie ona jest czynnikiem nawilżającym. Tę rolę pełni kwas hialuronowy, kolagen, NMF (natural moisturizing factor). Nowoczesne kosmetyki zawierają znikomą ilość wody i dzięki temu można je stosować nawet zimą.

Skutki odwodnienia skóry

Cera sucha bardzo źle znosi odwodnienie. Na jej powierzchni pojawiają się łuszczące, zaczerwienione ogniska, skóra staje się podrażniona, szorstka, podatna na alergie. Szybko pojawiają się zmarszczki. Cera tłusta i mieszana reaguje niewiele lepiej: dodatkowo nasila się łojotok, skóra szybciej się zanieczyszcza, a nawet pojawiają się stany zapalne. Odwodnienie jest równie niekorzystne dla cery trądzikowej, ponieważ upośledza działanie warstwy ochronnej, co predysponuje do rozwoju bakterii i nasilenia przebiegu trądziku.

Czy cera tłusta może być sucha?

Cera tłusta może być sucha, czyli odwodniona lub jak kto woli posiadać przesuszony naskórek. Wbrew obiegowym opiniom zdarza się to często. Zaryzykowałabym nawet twierdzenie, że problem przesuszenia dotyka częściej skóry tłuste niż suche. Paradoks? Nie, winę ponosimy sami, próbując nadmiernie ograniczać wydzielanie łoju i związane z tym błyszczenie skóry. Pierwszy błąd pojawia się już podczas mycia. Osoby z cerą tłustą najchętniej do mycia używają mydeł, żeli, toników. Następnie sięgają po kremy matujące nawet przeciwtrądzikowe, a na koniec nakładają fluid matujący. Najmocniejsza skóra tego nie wytrzyma. Takie działanie pozbawia skórę płaszcza lipidowego, istotnego czynnika ochronnego. To właśnie dzięki niemu skóra zatrzymuje wilgoć w naskórku. Pozbawiona go skóra wysycha, naskórek łuszczy się i pęka.

Jak nawilżać skórę w domu

Nawilżenie skóry w domu, to przede wszystkim dbałość o wzmocnienie i zachowanie płaszcza lipidowego. Do mycia należy używać delikatnych preparatów nienaruszających płaszcza lipidowego, najlepiej w formie oliwek hydrofilnych. Ważną rolę mają też do spełnienia kosmetyki zawierające kwas hialuronowy, ceramidy, witaminę A, NMF oraz nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, znane w kosmetyce, jako witamina F.

Zabiegi nawilżające w gabinecie kosmetycznym

Zabiegi nawilżające w gabinecie kosmetycznym stanowią najważniejszą grupę w całej ofercie. Wynika to z faktu, że zawsze nawilżenie jest wstępem do innych zabiegów. Skóra ekstremalnie przesuszona źle znosi zarówno zabiegi złuszczające jak odmładzające czy oczyszczające. Z całej gamy zabiegów nawilżających najpopularniejsze to ultradźwięki, mezoterapia bezigłowa i mikroigłowa, maski z alg, a także masaż z użyciem ampułek, kremów i olejków. Dobór odpowiedniego zabiegu jest możliwy wyłącznie po osobistej konsultacji i określeniu przyczyny odwodnienia skóry.

Do tematyki nawilżania będę wracać jeszcze niejednokrotnie. Przybliżę działanie i skuteczność poszczególnych zabiegów. Znajdziecie też informacje o substancjach silnie nawilżających.

A może ktoś z Was może polecić swój sposób na nawilżenie skóry? Może macie doświadczenie z jakąś substancją naturalną lub kosmetykiem, który Wam pomaga szczególnie. Piszcie proszę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
  • YouTube